Viete, ako funguje vrátenie daní?

Vratenie dani pracujúcim študentom
Financie

Oblasť daní je naozaj široká a pokiaľ sa jej nevenujete na profesionálnej úrovni, pravdepodobne pri riešení daňových otázok budete potrebovať radu skúseného daňového poradcu. Daňový poradca je osoba, ktorého služby využívajú najmä firmy a spoločnosti. Spravidla je súčasťou konkrétnej účtovnej firmy, ktorá poskytuje svojim klientom komplexné služby v oblasti účtovníctva a daňovej problematiky. Dnes sa trochu bližšie pozrieme na vrátenie daní z príjmov fyzickej osoby. Určite ste už o tom počuli, no nie každý vie, ako vratenie dani z príjmov funguje. Ak sa chcete zorientovať aj v tejto oblasti, pozorne čítajte ďalej a všetko sa dozviete. 

Od daňového priznania ku vráteniu daní z príjmov fyzickej osoby

Vratenie dani a daňové priznanie
Náležitosti na vrátenie daní

Každoročne podáva každá fyzická osoba daňové priznanie. Ak ste zamestnancom firmy, jej povinnosťou je podať daňové priznanie za každého zamestnanca, pokiaľ zamestnanec dodá firme všetky potrebné náležitosti a pokiaľ sa samotný zamestnanec nerozhodne inak. Daňové priznanie môžeme charakterizovať ako súhrn všetkých príjmov zamestnanca za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Podáva sa vždy v marci za predchádzajúci rok. Daňové priznanie sa podáva na príslušný daňový úrad a po nejakom čase vám zamestnávateľ odovzdá takzvané ročné zúčtovanie dane. Pokiaľ vám v ročnom zúčtovaní vyjde preplatok, znamená to, že máte nárok na vrátenie daní. Pýtate sa, kedy môže vzniknúť preplatok a následne nárok na vrátenie daní? Ide napríklad o situácie, kedy ste počas roka zaplatili výnimočne vyššiu daň alebo ste si daňový bonus na deti uplatnili až v zúčtovacom období a podobne. Pokiaľ vám za konkrétne zdaňovacie obdobie vyšiel preplatok, vrátenie daní môžete očakávať najneskôr do 40 dní od skončenia lehoty na podanie daňového priznania. 

Nárok na vrátenie daní z príjmov má aj pracujúci študent

Mnoho študentov si nielen počas letných prázdnin, ale aj počas školského roka privyrába prostredníctvom rôznych brigád alebo polovičných úväzkov. Zamestnávateľ však aj v takomto prípade musí za svojho zamestnanca odvádzať daň z príjmu, a tak aj študentom v určitých prípadoch vzniká povinnosť podať daňové priznanie. V roku 2019 platí, že pokiaľ ročný príjem študenta presiahne výšku 1968,68 €, musí podať daňové priznanie. To sa však oplatí podať aj študentom, ktorých ročný zárobok bol nižší ako uvedená suma. Zamestnávateľ mu totiž aj v tomto prípade zrážal preddavky na daň. Pokiaľ študent podá daňové priznanie, vznikne mu nárok na vrátenie daní z príjmov. Všetko podstatné, čo potrebujete vedieť o vrátení daní, nájdete na webovej stránke https://www.tj-legal.com/.

Reklama na google
Online marketing
Prečo investovať do reklamy na google ?

V dnešnej digitálnej dobe je pre každú firmu veľmi dôležitá silná prítomnosť na internete a spoločnosť Google ako hlavný vyhľadávač zohráva kľúčovú úlohu. Tento článok s názvom “Reklama na Google” skúma strategický svet reklamy Google, skúma jej výhody, implementáciu a rôzne aspekty. Od pochopenia základov reklamy Google až po zoznámenie …

Motivácia zamestnancov
Podnikanie
Ako motivácia ovplyvňuje výkonnosť zamestnancov ?

V dnešnom vysoko konkurenčnom podnikateľskom prostredí zohráva výkonnosť zamestnancov rozhodujúcu úlohu pri určovaní úspechu organizácie. Jedným z faktorov, ktorý významne ovplyvňuje výkonnosť, je motivácia. Tento článok s názvom “Ako motivácia ovplyvňuje výkonnosť zamestnancov” sa zaoberá fascinujúcim vzťahom medzi motiváciou a výkonnosťou na pracovisku, skúma rôzne motivačné teórie, rôzne typy motivácie …

Dodavka elektriny
Energetika
Ako uzavrieť zmluvu s dodávateľom elektriny ?

Navigácia v procese uzatvárania zmluvy s dodávateľom elektriny môže byť pomerne náročná, najmä ak nemáte potrebné znalosti alebo nie ste dostatočne oboznámení s energetickým sektorom. Tento článok slúži ako komplexný sprievodca, ktorého cieľom je zjednodušiť tento proces, a uvádza kľúčové faktory, ktoré treba zvážiť pred podpisom zmluvy. Je navrhnutý tak, …