Tradičné slovenské jedlá

Makove sulance s cukrom
Gastronómia

Každá krajina má niečo, s čím je preslávená. Slovensko je známe svojou rozmanitou prírodou, históriou a tradíciami. Medzi históriu a tradície možno zaradiť aj pestrú kuchyňu, ktorá sa s našou krajinou spája. Ak k vám príde nejaký zahraničný hosť a vy ho budete chcieť pohostiť niečím tradičným, nebudete vedieť, čo si skôr vybrať! Za tradičné jedlá sa považujú makove sulance, pirohy alebo bryndzové halušky. Čo okrem toho môžete pripraviť niekomu, koho chcete potešiť dobrým jedlom?

S čím sa najčastejšie stretávame na našich tanieroch?

Makove sulance a ich história
Tipy ako urobiť chutné makové šúlance

Na našich tanieroch sa stretávame s relatívne pestrou stravou. Už historicky je dané to, že sa na našom území konzumuje veľké množstvo mäsa, a to najčastejšie bravčové a jahňacie. Postupom času si však svoje miesto našlo aj kuracie mäso a ryby. Okrem toho sú charakteristické aj jedlá z múky, zemiakov a kapusty. Medzi najznámejšie jedlo možno bez pochýb považovať bryndzové halušky. Ak v zahraničí spomenie slovo bryndza, môže sa stať, že vám jednoducho nebudú rozumieť. Len máloktorý štát má bryndzu. Za základ bryndzových halušiek sa považuje bryndza, slanina, zemiaky a múka. Medzi tradičné polievky patrí kapustová. Tú možno považovať aj za najtradičnejšiu. Je uvarená z kapusty, zemiakov a údeného mäsa. Okrem toho je do nej možné pridať aj sušené hríby alebo slivky či dokonca klobásku. Okrem toho sa pomerne často stretávame aj s fazuľovou alebo šošovicovou polievkou. Slovensko je známe aj tým, že sa pomerne často pripravujú prívarky. Základom je zelenina, ktorá je uvarená vo vode a následne zahustená múkou. Medzi najobľúbenejšie prívarky patrí šošovicový, zemiakový, kapustový alebo hrachový prívarok. Čo sa týka hlavných chodov, tých tradičných je hneď niekoľko. Okrem halušiek medzi obľúbené patria aj pirohy či strapačky. Okrem toho sú vďačné aj zemiakové placky či lokše. Medzi sladké pokrmy bezpochyby patrí žemľovka, makové šúľance alebo ryžový nákyp. Netreba zabúdať ani na sladkú bodku na záver. Veď bez niečoho sladkého si nevieme náš obed ani len predstaviť. Medzi obľúbené sladké jedlá patria parené buchty, medovníčky čo orechový alebo makový závin. Okrem toho sú vďačné aj pagáče alebo syrové tyčinky. Ak sa chcete viac dozvedieť o slovenskej kuchyni, navštívte stránku https://www.sweet-family.sk/, kde nájdete mnoho zaujímavých informácií. Doprajte si aj vy na vašom tanieri tradičné slovenské jedlo, ktoré je charakteristické svojou nezameniteľnou chuťou!

Prečítajte si, ako zavarat krok po kroku.
Gastronómia
Ako zavárať ovocie

Zaváranie ovocia môže umocniť jeho sladkosť a výborne dopĺňa jedlá. Existujú rôzne techniky, ako zavárať. Jednou z nich je pošírovanie. Ide o varenie ovocia v horúcej tekutine, často v zmesi vody, cukru a korenia, kým ovocie nezmäkne a nestane sa aromatickým. Táto metóda je ideálna pre hrušky, slivky, broskyne alebo …

Servítky
Domácnosť
Servítky na slávnostnú príležitosť

Vitajte v našom najnovšom článku “Servítky na slávnostnú príležitosť”. Či už organizujete veľkolepú svadobnú hostinu, intímnu rodinnú slávnostnú večeru alebo pestrú narodeninovú oslavu, jedným z detailov, ktoré môžu zvýšiť estetickú príťažlivosť vašej udalosti, sú dômyselne vybrané a premyslene prezentované obrúsky. Tento často prehliadaný aspekt výzdoby môže výrazne ovplyvniť prestretý stôl. …

Radi by ste sa naučili, ako upiecť chlieb?
Gastronómia
Ako upiecť chlieb doma?

Neviete, ako upiecť chlieb doma? V krátkosti vám objasníme, ako na to. Pečenie chleba doma je príjemná úloha, ktorá ponúka nielen očarujúcu vôňu vášho domu, ale aj zdravší a chutnejší výrobok ako väčšina druhov kúpených v obchode. Umenie pečenia chleba spočíva predovšetkým vo výbere správnych surovín, ktoré do veľkej miery …