Elektroprevodovka – na čo by ste si mali dať pozor pri výbere?
- By : Magazín Admin
- Category : Technika
Zariadenia, o ktorých častokrát ani netušíme, sa nachádzajú v mnohých veciach, ktoré dennodenne používame. Bežne sa nezamýšľame nad tým, ako fungujú ručičkové hodinky, z čoho sa skladá televízor alebo naše auto. Jednoducho veci využívame bez toho, aby sme vedeli, čo sa v nich ukrýva a aké mechanizmy môžu za to, že si užívame ich funkčnosť. Jedným z takýchto šikovných vynálezov je napríklad aj elektroprevodovka. Dokáže byť veľmi nápomocná pri mnohých odvetviach priemyslu. Najviac sa však využíva v strojárstve a automobilovom priemysle. Poďte sa spolu s nami pozrieť na to, aké typy elektroprevodoviek trh ponúka a ako si vybrať tú správnu.
Elektroprevodovka a jej podstata
Pojmy ako elektromotor, elektroprevodovka či frekvečné meniče v súčasnosti počujeme častejšie ako v minulosti. Ide totiž o niečo, čo má veľkú budúcnosť v oblasti priemyselnej výroby. Dokážu zjednodušiť fungovanie mnohých strojov. Elektroprevodovku môžeme charakterizovať ako mechanické zariadenie. Jej hlavnou úlohou je prenášanie energie z jedného zariadenia na druhé. Elektroprevodovka sa tiež nazýva aj redukcia rýchlosti alebo otáčok. Otáčok preto, že slúži na zmenu otáčok, takzvaného RPM. Tieto zariadenia je možné využiť naozaj všade. Svoje miesto si nájdu v rôznych aplikáciách, pri prenose energie v ťažnom priemysle či v rámci dynamického pohybu. Nech už si vyberiete akýkoľvek typ redukcie rýchlosti, vedzte, že všetky fungujú na rovnakom princípe. Čo sa týka ceny, vôbec nejde o drahú záležitosť. Elektroprevodovku kúpite približne od 30 € vyššie. Záleží samozrejme od typu a značky.
Elektroprevodovky a ich rozdelenie
Nie je redukcia rýchlosti a ako redukcia rýchlosti, poďme sa teda spolu pozrieť na to, z čoho si môžeme vyberať. Šneková elektroprevodovka je považovaná za najžiadanejšiu a najvyužívanejšiu. Oproti iným má mnoho výhod a vďaka jej jednoduchej konštrukcii častokrát siahneme práve po nej. Môžeme ju využiť napríklad vtedy, keď chceme znížiť rýchlosť zariadenia, ktoré je poháňané motorom. Šneková elektroprevodovka sa skladá z mnohých dielov, avšak najvýraznejšie sú ozubené kolieska, ktoré ju charakterizujú. Ďalej máme na výber pravouhlé, motorové, planetové, harmonické, kužeľové či priemyselné elektroprevodovky.
Chcete sa o elektroprevodovkách dozvedieť viac, prípadne si vybrať takú, ktorá vám bude najviac vyhovovať? Pre viac informácií kliknite na webovú stránku https://www.elektromotory-prevodovky.sk.