Teplovodná krbová vložka
Domácnosť

Teplovodná krbová vložka vykúri celý dom

Mnoho ľudí túži mať vo svojej obývačke krb, ktorý vám dá neuveriteľný pocit pohody a tepla a zútulní vaše bývanie. Je to jednoznačne výhoda každej domácnosti, veď oheň  bol s nami odjakživa a poskytoval nám teplo od dávnych čias. Dnes je už na trhu veľký výber krbov a krbových vložiek, vybrať si môžete z moderných dizajnov alebo z klasických starodávne vyzerajúcich nadčasových kachlí. Jednou z možností je aj teplovodná krbová vložka s výmenníkom vody, ktorá vám vyhreje celý priestor v dome.

Ako funguje teplovodná krbová vložka?

Teplovodná krbová vložka na mieru
Poznáte význam teplovodnej krbovej vložky?

Teplovodná krbová vložka vám vykúri celú miestnosť, v ktorej sa krb nachádza a zároveň prostredníctvom výmenníka na teplú vodu vám bude ohrievať vodu v radiátoroch alebo v akumulačnej nádrži. Takýto krb vyzerá úplne rovnako ako klasický krb, môžete si ho dať do priestoru pri komínovej rúre alebo obložiť efektným obkladom, ktorý sa vám hodí do interiéru a následne napojiť na rozvody teplej vody v dome.

Krbovú vložku vyberajte podľa veľkosti priestoru

Aby ste dostatočne vykúrili celú plochu, teplovodnú vložku si vyberajte podľa m3 veľkosti  miestnosti. Údaje o výkone teplovodnej vložky sú uvedené v kW. Súčasťou vložky je aj liatinový rošt, ohňovzdorné sklo. Rám dverí je vyrobený z valcovaného profilu, ktorý je zárukou dlhej životnosti. Pokiaľ teda chcete mať nízkoenergetický dom, teplovodná krbová vložka je ideálnu možnosťou. Hlavnou výhodou je, že keď už zakúrite v krbe, nevykurujete len miestnosť, v ktorej sa krb nachádza ale aj celý dom. Ušetríte tak nielen na elektrine alebo na plyne, ktorým by ste museli dokurovať ostatné priestory v dome. Pri zohriatí vody vo výmenníku na určitú teplotu sa v krbe zapne teplovodné čerpadlo, ktoré dopraví teplú vodu do radiátorov. Stačí vám teda mať už len dostatočnú zásobu dreva narezaného na určitú dĺžku, ktorá sa vám zmestí do krbu a môže si užívať pocit tepla v chladných dňoch. Teplovodnú krbovú vložku nekupujte každý deň, je to investícia na dlhé roky, preto by ste si mali dať s výberom a montážou nechať poradiť od odborníkov, ktorý s tým majú dlhoročné skúsenosti a doporučia vám krbovú vložku presne podľa vašich potrieb a aj finančných možností. Ak hľadáte odborníkov na krby a krbové vložky, kliknite na https://www.krb-vlozky.sk.

Solarne panely na domy
Technika

Solárne panely – zelená energia dostupná pre všetkých

Dôsledkom dvoch rokov pandémie a vojenského konfliktu na Ukrajine sú okrem iného aj zvyšujúce sa ceny energií, ktoré stúpajú prudko nahor. Prognózy vývoja cien nie sú veľmi optimistické, a tak je na mieste zamyslieť sa nad tým, ako ušetriť náklady. Ak sa k ušetreným nákladom pridá aj šetrenie životného prostredia, dostanete sa k ideálnemu riešeniu – solárnym panelom. O solárnych paneloch v súčasnosti môžete počuť čoraz viac. Na čo všetko sa však využívajú? Čo všetko by ste mali vedieť o solárnych paneloch a pre koho sú určené? Ak už z názvu vyplýva solárne panely využívajú solárnu energiu, z ktorej pomocou technológii vyrábajú energiu, ktorú premieňajú na elektrinu alebo na teplo. Preto sa v praxi môžete stretnúť s výrazom fototermika, kedy sa zo solárnej energii vyrába teplo alebo fotovoltika, kedy sa slnečná energia premieňa na elektrinu. Vďaka tomuto majú solarne panely rozmanité využitie nielen v domácnostiach ale aj v priemyselných halách či podnikoch. 

Ako fungujú solárne panely? 

Ekologické solarne panely
Typy solárnych panelov

Základom celého procesu sú takzvané solárne bunky. Solárne panely majú za úlohu absorbovať slnečné žiarenie a premeniť ich na elektrinu či teplo. Rozvoj ide neustále dopredu. K solárnym panelom vyrobených z kryštalického kremíka sa prechádza na sofistikovanejšie solárne bunky s vrstvou tenkých filmov, ktoré prinášajú vyššiu efektivitu. Solárne panely a kolektory sa vo veľkej miere využívajú na ohrev vody, čo môžete v dománocsti využiť napríklad pri vykurovaní bazénov či skleníkov. V určitých prípadoch sa používajú aj na vykurovanie priestorov, napríklad pri využití podlahového kúrenia. Solárne panely sú veľmi efektívnym zdrojom ohrievania vody – v rodinných domoch môžu priemere vyprodukovať až 70 % potreby ohriatej vody pre domácnosť za rok.

Na čo myslieť pri výbere solárnych panelov?

V prvom rade by ste si mali určiť cieľ a účel, na ktorý buďte solárne panely používať. Chcete si s nim pomôcť pri vykurovaní nehnuteľnosti alebo ohrievať vodu. V druhom kroku by ste mali odhadnúť vašu súčasnú spotrebu v domácnosti, aby ste si mohli navrhnúť správny počet a rozloženie kolektorov. Výpočty však jednoducho môžete prenechať na odborníkov, ktorí majú so solárnymi panelmi dlhoročné skúsenosti. Výber a nákup solárnych panelov by ste mali v každom prípade prekonzultovať so špecializovanými firmami, ktoré vám navrhnú a vytvoria optimálne riešenie pre vašu domácnosť či nehnuteľnosť. Viac sa dozviete na webovej stránke https://rightsolar.sk/.